Особливості української мови

     
Панас Мирний зазначав: "найбільше і найдорожче добро в кожному народу - це його мова. Ота жива схованка людського духу. Його  багата скарбниця, в яку народ складає і своє життя, і свої сподіванки, розум, досвід, почування". Жодна освічена людина не зможе не погодитися з ним.
      Нашою національною мовою є українська. Вона належить до слов'янської групи індоєвропейської мовної сім'ї.  Українською мовою розмовляють приблизно 45 млн.осіб, більшість із яких живе в Україні. Українська є державною мовою в Україні, офіційною - Придністров'ї, а також поширена в Білорусі, Молдові, Польщі, Росії, Румунії, Словаччині, Казахстані, Аргентині, Бразилії, Великій Британії, Канаді, США та  інших країнах, де живуть українці.
      Українською з XVI ст. називали мову жителів українських земель Речі Посполитої, однак до середини ХІХ ст. про мову, яку ми зараз так називаємо, переважно говорили "руська мова".
      У великому князівстві Литовському українська була державною мовою ( ця "руська" мова була спільною для українців і білорусів); нею писали законодавчі акти в Молдовському князівстві. За деякими відомостями, навіть бахчисарайські хани листувалися українською з турецькими султанами!
     Українська мова є однією з найбагатших і найбільш розвинутих мов світу. Багатство її визначається передусім щедрістю лексики й фразеології. А ще в неї унікальна милозвучність - виразно вимовляються майже всі звуки та не існує різкої відмінності між вимовою наголошених і ненаголошених складів.
     1928 р. в Парижі відбувся Міжнародний конкурс мов, під час якого фахівці мали визначити, яка з мов світу є наймилозвучнішою. Для цього зачитували тексти різними мовами, зокрема й вірші Тараса Шевченка. Члени журі належно оцінили виразність і мелодійність української мови. Серед чотирьох переможців наша мова посіла третє місце, поступившись лише французькій та італійській і залишивши позаду фарсі (перську).
    1934р. також у Парижі відбувся новий конкурс на мелодійність мови. Цього разу французька знову виявилася найкращою, друге місце посіла фарсі, а третє - знову українська.

Українська мова: цікаві факти
  • Загалом у світі налічують понад 2500 мов, які належать різним націям, народностям і племенам (за іншими відомостями - близько 5000; точне число встановити важко, тому що відмінності між різними мовами і діалектами є досить умовними).
  • Найдавніша згадка про "руську" (тобто українську) мову на території сучасної України належить до 858 р.
  • Уперше українську народну мову було піднесено до рівня  літературної наприкінці XVIII ст., з виходом у 1798 р. першого видання "Енеїди" І.Котляревського, якого вважають засновником нової української літературної мови.
  • Перший друкований буквар, виданий українським автором, мав назву "Наука до читання й розуміння слов'янського письма" і побачив світ у Вільні 1596 р. стараннями Лаврентія Зизанія. До книжки було додано словник, що містив 1061 слово.
  • Перший ґрунтовний словник української мови - "Словарь української мови" в чотирьох томах - було видано в Києві протягом 1907-1909 рр. Співукладачем, упорядником та редактором цього видання, яке нині вважають вершиною українського дорадянського словникарства, є відомий письменник Б.Грінченко. В українській лексикографії це видання протягом півстоліття лишалося найповнішим і найавторитетнішим зібранням української лексики.
  • День української писемності та мови щороку відзначають в Україні 9 листопада. За православним календарем це день вшанування пам'яті Преподобного Нестора Літописця.
  • Свято запроваджено 9 листопад 1997 р. указом Президента України Леоніда Кучми "Про День української писемності та мови". Цього дня традиційно покладають квіти до пам'ятника Несторові Літописцю, відзначають найкращих популяризаторів українського слова, заохочують видавництва, які друкують літературу українською мовою, а такою стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика. 

Немає коментарів:

Дописати коментар